A rádióamatőrök olyan műszaki érdeklődésű emberek, akiknek kedvtelése, hogy - az adott ország hatóságai által kiadott hivatalos engedéllyel - rádió adó-vevő berendezéseket építenek, üzemeltetnek, és azokkal kapcsolatot létesítenek a világ más rádióamatőreivel, s nem utolsósorban az utánpótlás fiatal és kevésbé fiatal tagjait nevelik -e szép sportra, hobbira.
Bővebben...
|
2011 január 28-án a Progress űrhajó egy újabb rádióamatőr rendeltetésű eszközt juttat el az ISS Nemzetközi Űrállomásra. Az ARISSat-1 (Amateur Radio on ISS) műholdat a a rövid, de annál kalandosabb életű, űrhajósruhába épített műholdacska a SuitSat utódjának szánták, azonban elődjétől eltérően napelemes táplálású, így élettartamát több mint hat hónaposra becsülik.
Bővebben...
A cigarettában lévő rákkeltő anyagoknak csupán néhány percre van szükségük ahhoz, hogy egy későbbi tumor kialakulásának alapjait megteremtsék a DNS károsításával. Amerikai tudósoknak kutatásukban most először sikerült a policiklusos aromás szénhidrogének (PAH) hatását végigkövetniük. Ez a szennyező anyag a dohányfüst mellett megtalálható a széntüzelésű gyárakban és a faszénen sült ételekben is.
Bővebben...
|
2011 Január 4-én a délelőtti órákban - a megfigyelés helyétől függően 76-78%-os részleges napfogyatkozás látható hazánkból. Legutóbb 2008. augusztus 1-jén láthattunk részleges napfogyatkozást, így fokozott várakozás előzi meg ezt az eseményt. Hasonlóan jelentős mértékű részleges napfogyatkozás 2003. május 31-én hajnalban volt látható Magyarországról.
Bővebben...
Elért a Naprendszer határára az 1977 szeptemberében fellőtt Voyager-1 űrszonda, a Földtől legmesszebb levő, emberkéz készítette tárgy. A veterán szonda jelenleg 17,4 milliárd kilométerre van a Földtől, és óránként 61 ezerrel növeli ezt a számot. Ez a távolság olyan nagy, hogy a szonda rádiójelei 16 óra alatt érnek csak el a Földig. A legutóbbi hazaküldött adatok szerint a szonda Low-Energy Charged Particle Instrument nevű műszere, ami a napszél sebességét és irányát méri, fontos változást észlelt.
Bővebben...
|
|