RSS feliratkozáshoz kattintson ide!
Egy laza rajzóra kiskutyával... avagy hogyan válasszunk iskolát?
Tatabányai Anzix: Mióta érdeklődsz a képzőművészet iránt?
Versegi Ádám: - Már kiskorom óta rengeteget rajzoltam, óvoda óta folyamatosan iskolán át mindenhol, a végére azt vettem észre hogy egyre jobban rajzolok, és sokan mondták hogy érdemes lenne ezzel foglalkoznom, így eldöntöttem, hogy az életemet szeretném művészeti pályán folytatni, és ezen a vonalon felépíteni a karrierem.
TA: Hogyan ismerted meg az iskolád?
VÁ: - Emlékszem amikor általános iskolában 8. osztályos voltam, és mint mindenkinek, nekem is eljött a nagy pillanat amikor döntenem kellett hogy hova felvételizek, hol tanulok tovább. Körülnéztem rengeteg iskolában ahol grafikát vagy valami hasonlót tanulhatok, de egyik sem nyerte el komolyabban a tetszésemet, míg egyik osztálytársam nővérétől kaptam egy művészeti iskolai bemutató lapot. Amikor elolvastam, láttam hogy itt nemcsak rajzzal, hanem animáció készítéssel, mozgókép ismerettel is foglalkozhatok, ami nagyon érdekelt. Elmentem hát a nyílt napra és amikor megismertem ezt az iskolát, tudtam hogy ide kell jönnöm, ez való nekem.
Végül sikerült felvételt nyernem a Hang-Szín-Tér művészeti szakközép iskolába, ahol animációt, rajzot, betűrajzot, ábrázológeometriát továbbá mintázást tanulok.
TA: Milyen is ez az iskola?
VÁ: - A Hang-Szín-Tér művészeti szakközép iskola Fejér megyében Bodajkon található, Mór és Székesfehérvár között, az iskolának van saját kollégiuma, illetve az idősebb diákok, akik már nem férnek el a kollégiumban, externátusi (albérleti) ellátást kapnak azonos szabályokkal mint a kollégium. Ebben az iskolában az ország minden tájáról találhatóak diákok, Tatabányáról Dunaújvároson át Székesfehérváron keresztül Dunán és Tiszántúlig rengeteg településről illetve városból járnak diákok.
Az iskolában öt évfolyam található, minden évfolyam két osztállyal rendelkezik, egy zenész továbbá egy képzőművész osztállyal. az ötödik évfolyam (nem kötelező, de opcionális) már túl van az Érettségin, amit az iskolában megszerezhetnek, és középszintű OKJ-s vizsgákat tehetnek saját szakukon belül, és/vagy választhat más szakot vizsga letételére.
Egy laza rajzóra kiskutyával...
TA: Milyen szakmákat tanulhattok ebben az iskolában?
VÁ: - Ebben az iskolában mint már mondtam két osztály van egy évfolyamban, egy zenész, és egy képzőművész osztály. A képzőművész osztályban tanulhatunk grafikát, animációt, szobrászatot és festészetet, emellett kötelező tantárgy a heti 6-7 rajzóra, és heti 6-7 szakmai óra. ugyanez vonatkozik a zenész osztályra is, ahol a diákok járhatnak ének, gitáros, basszusgitáros, zongorista, dobos és tánc szakra, viszont szaxofont is lehet tanulni. A zenész osztályokat jazz és rock zenére tanítják, mind emellett számukra van kötelező zongora óra. A Táncosok pedig modern társastáncot, egyedi koreográfiákat, és balettet tanulhatnak.
TA: Hogyan fér meg az órarendben a közismereti tantárgyak száma a szakmai tantárgyak számával?
VÁ: - Az órarend beosztása minden évfolyamnak más, heti két szakmai nap, és a maradék három pedig közismereti nap. (például nekem: Hétfőn van 7 rajzórám, kedden közismeret, szerdán 7 Animáció órám, csütörtökön és pénteken pedig megint közismeret.)
TA: Milyen szinten készítenek fel titeket, és ezt a későbbiekben hogyan hasznosíthatjátok?
VÁ - A szakmai tanárok remekül tanítanak, nem is tanárok, inkább művészek ők is, mind remekül dolgozik a saját szakterületén ez által nem csak több évnyi elmélet, hanem tapasztalatból is tanítanak minket. Remek a tanár-diák közötti kapcsolat, így könnyen szót értünk egymással és segítségükkel elsajátíthatjuk szakmánkat nem csak alapokban, hanem mélyen.
Miután a negyedik év végén megtörténik az érettségi vizsga, lehetőséget kapunk az ötödik évre, ahol heti két tanítási napban csak és kizárólag a szakmánkat tanuljuk, majd vizsgáznunk kell belőle. Ezek után könnyen mozgunk szakmánkon belül, az iskola segítségével jó kapcsolatokat lehet kiépíteni, és könnyebben tovább tudunk mozogni művészeti pályán egyetemekre, akár külföldre is.
Minden szaknak megvan a saját "tanterme" a közismereti tantermeken kívül, hiszen a Hang-Szín-Tér rendelkezik egy grafikus, animációs, szobrász műhellyel, továbbá két zenekari teremmel, egy baletteremmel, egy színház teremmel, gitár, basszusgitár és zongora teremmel, és egy stúdióval Székesfehérváron ahol a zenészeknek évente két számot kötelező felvenniük, ezek megtalálhatóak a stúdió oldalán, amit megtalálhatunk az iskola weboldalán.
TA: A leendő saját szakmádról mesélj az Olvasóknak!
VÁ: - Animátornak tanulok, ez azt jelenti, hogy a mi dolgunk megtanulni, és elsajátítani a rajzfilm készítés, karakter/figura tervezés, képregény rajzolás, képes forgatókönyv rajzolás, forgatókönyv írás, filmvágás, és valamilyen szinten az operatőri munkák technikáit mind elméletben mind gyakorlatban és a szakmabeli fogalmak megtanulását.
A négy év alatt tanulunk betűrajzot/tipográfiát egy évig, ami a precizitást fejleszti majd két évig ábrázológeometriát, ami segít a térlátás fejlesztésében, mind emellett négy évig folyamatosan rajzot elég magas színvonalon remek művészektől sok évnyi tapasztalattal maguk mögött, és persze az alap szakmánkat.
Ha csak az animációra térek ki, mint mozgókép/rajzfilm készítés, ezen belül is megtanulhatjuk külön papír alapon, bábokkal, síkbábokkal, számítógépen megrajzolva, és 3D animációként is.
TA: Van valamiféle szórakozás is az iskolában?
VÁ: - Az iskolában havonta egyszer megrendezésre kerül "Premier Petőfi hét" ami egy iskolai rendezvény, ahol az adott évfolyam bemutatja a tánc koreográfiáit, a zenészek bandába összeállva megmutatják mit tanultak (kötelező, illetve választott számokkal egyaránt) levetítik az animációsok munkáit, és az iskolában van egy állandó kiállítása a szobrász és a grafikusoknak a folyosókon. ide mindig az adott évfolyam legfrissebb munkáit rakják ki, így mindenki megmutathatja mit alkotott. A kiállításokat megemlítve az iskola különböző városokban rendez néha kiállításokat a képzősöknek ahova a legjobb munkákat állítják ki, és ezek megtekinthetőek amíg tart a kiállítás.
Összegzésként az iskolának van egy oldala, ahol minden fontos információt megtalálhatunk, a szakokat, a tanárokat, és a diákok munkáit is és a legfontosabb, illetve a legújabb híreket: http://www.hangszinter.hu/
Az iskola bemutatkozását pedig itt láthatják a tisztelt Olvasók:
Köszönöm a beszélgetést Ádám! Sok sikert a nagybetűs életben!
Tatabányai Anzix - Apsitos István riportja - 2014