RSS feliratkozáshoz kattintson ide!
Hazánkra zuhanhat az űrjármű? Elmúlt a veszély!
A katasztrófavédelem figyelmeztet a rövidesen lezuhanó orosz Fobosz-Grunt űrjármű veszélyére.
A Katasztrófavédelem híradása szerint a műhold darabjai becsapódtak az Csendes Óceánba. Magyarország területén megszűnt a veszélyhelyzet.
Előzmények-04:
A legújabb információk szerint Kínában, a Góbi sivatagban csapódhatnak földhöz a meghibásodott orosz Fobosz (Phobos)-Grunt űrszonda darabjai vasárnap, magyar idő szerint 19 óra 40 perc tájékán - közölték orosz rakéta-űripari források.
A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője vasárnap délelőtt közölte, hogy a korábban jelzettnél lassabban érkezik az űrszonda, várhatóan vasárnap délután és éjfél között éri el a Földet, a becsapódás helye azonban továbbra is ismeretlen.
Korábban az orosz űrkutatási hivatal, a Roszkoszmosz több helyszínt is megjelölt az Atlanti-, a Csendes- és az Indiai-óceán térségében.
Előzmények-3:
Vasárnap magyar idő szerint 14 óra 12 perckor éri el a Földet az orosz Phobos-Grunt űrszonda, de a becsapódás helye egyelőre ismeretlen - közölte a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője az MTI-vel.
Bakondi György elmondta, hogy Oroszország budapesti nagykövetsége szombaton jegyzéket adott át az OKF-nek, amelyben tájékoztatott a műhold visszatéréséről. Hozzátette, hogy a becsapódás pontos helyét továbbra sem tudták megmondani.
Bakondi György közlése szerint az éjszakai, illetve a vasárnap kora délelőtti órákban állnak majd rendelkezésükre a végleges adatok, azután, ha szükséges, meg tudják tenni a lakosság védelme érdekében fontos intézkedéseket.
A Phobos-Grunt (Phobos-Talaj) űrszondát november 9-én Zenit hordozórakétával juttatták Föld körüli pályára Bajkonurból, hogy talajmintát vegyen a Mars nagyobbik holdjáról, a Phobosról, és a Földre szállítsa. Eddig ismeretlen okokból azonban a szonda automatikája nem reagált a hajtómű-indítási parancsokra, így Föld körüli pályán ragadt, nem tudott kilépni a bolygóközi térbe.
Az indításkor 14 tonnás szonda lezuhanó darabjainak teljes tömege mintegy kétszáz kilogramm lesz. Orosz szakemberek szerint nem kell attól tartani, hogy a szonda 7,5 tonnányi mérgező üzemanyaga a légkörbe kerül, mert alumíniumtartálya 100 kilométeres magasságban kilyukad, és tartalma elég.
Előzmények-2:
A frissebb számítások máshová adják (15:40):
Az Orosz Űrügynökség által kora délután közzétett számítások alapján a légkörbe belépés hamarabb, már vasárnap este megtörténhet. A becsapódási helyszín ekkor Dél-Amerika területére esne.
Előzmények-1:
A korábbi számításokkal ellentétben a legfrissebb adatok szerint nem kizárható, hogy Magyarország területére is hullhatnak a hetek óta néma Fobosz-Grunt űrjármű darabjai - figyelmeztetett a Katasztrófavédelem az Egyesült Királyság Védelmi Minisztériumára hivatkozva.
A britek számításai szerint hétfőn vagy kedden esedékes a 13 tonnás orosz űrjármű földet érése, melynek során nem kizárt, hogy Magyarországra is hullik néhány darab. Előző nap orosz források még Atlanti-óceáni területet jelöltek ki a lehetséges becsapódási helyszínnek.
A Fobosz-Grunt egy eredetileg orosz misszió részeként került november 9.-én fellövésre, melynek keretében a Mars Phobos holdjára terveztek küldeni, hogy onnan 200g talajmintát hozzon vissza a Földre. A kilövést követően az eszköz sikeres Föld körüli pályára állt, onnan azonban hajtóműhiba miatt nem tudott tovább haladni, a kapcsolat megszakadt, így az jelenleg műholdként kering bolygónk körül - már nem sokáig.
Az űrjármű teljes súlyának több mint fele, 7,5 tonna mérgező hidrazin és nitrogén-tetroxid üzemanyag, ez a szakemberek szerint a belépés során a légkörben el fog égni, a Földre nagyjából 200 kilogramm űrszemét zuhan majd.
Módosítás: (2012. január 15. vasárnap, 22:11)