RSS feliratkozáshoz kattintson ide!
Leonar3Do – a 3 Dimenziós Virtuális Valóság
A tatabányai Edutus (MÜTF) főiskolán -e hétvégén az INVENTO kiállításon megtekintették az érdeklődők többek között a Leonar3Do a valós virtuális valóságot. A tervezője Rátai Dániel tartott előadást a főiskola nagytermében. Nézzük meg, mi is ez az újdonság?
Amikor Ön először teszi fel a Leonar3Do 3D szemüvegét, kézbe veszi a térbeli egérként szolgáló madarat, és a kurzorral megmozdítja, kiemeli a monitor síkjából az ott megjelenített objektumot, sőt létre is tud ilyeneket hozni, olyasmi érzés fogja el, mint amikor először ül volán mögé, megindítja a járgányt, és érzi, hogy uralma van a korábban fantom lóerők felett. A dolog működik: bírunk vele, mienk itt a tér. Már önmagában ez is egyedülálló élmény, de a Leonar3Do ennél sokkal többet tud.
Már önmagában ez is egyedülálló élmény, de a Leonar3Do ennél sokkal többet tud. Nem véletlenül utal a neve a nagy mesterre: Leonardo da Vincire.
Legfontosabb és legelterjedtebb hagyományos eszközeink kétdimenziósak: papír és ceruza. Ugyanez érvényes a huszadik századi számítógépek monitorára és egerére is. Az igyekezet, hogy a virtuális valóságot, mint a kreativitás új interaktív lehetőségét hozzáférhetővé lehessen tenni a köznapi gyakorlatban a legszélesebb rétegek számára, több évtizede ad programot a világ élvonalbeli fejlesztő cégeinek és számos kutatóintézetnek az informatika világában, frontáttörést azonban egészen a mostanáig senkinek sem sikerült elérnie.
Ahhoz, hogy a virtuális valóságot, mint a kreativitás új interaktív lehetőségét hozzáférhetővé tudjuk tenni a mindennapi gyakorlatban, olyan eszközt kellett adnunk a felhasználó kezébe, amely egyfelől kielégíti a legmagasabb szintű professzionális igényeket, másfelől pedig bárki képes birtokba venni, minden különösebb képzettség és végzettség nélkül is.
A Leonar3Do alapvető értéke, hogy a forgalomban levő közönséges személyi számítógépek konfigurációit komplett 3D munkakörnyezetté képes kiegészíteni, mégpedig úgy, hogy a világon elsőként és egyedülálló módon elégíti ki a tömegfelhasználás hét pontban összegezhető elvárásait: (1) A széles felhasználói körök számára megfizethető ár; (2) Könnyű installálhatóság; (3) Egyszerű, könnyen átlátható kezelésmód; (4) Hasznosság, tehát a puszta újdonságélményen túlmutató valódi, csak komplett interaktív munkakörnyezettel elérhető funkcionalitás-többlet; (5) Felhasználóbarát ergonómia; (6) Lakáskörülmények között is kényelmes elhelyezést biztosító méretek (7) 3D és 2D üzemmód közötti egyszerű oda-vissza váltás.
1. Elérhető ár
"3D for All – a név kötelez"
Korábban, ha valaki hozzá akart jutni egy valamire való VR-berendezéshez, egészen biztos, hogy nem kaphatta meg 5-10 millió forint alatt. A Leonar3Dót létrehozó alapgondolat (formatervezés 3D-ben) a kezdetektől fogva komplett munkakörnyezetet kívánt, ezért számos világújdonságnak számító, szabadalmaztatásra benyújtott részmegoldás is ennek szellemében született meg a fejlesztés évei során. A 3D for All Kft. számára számításba sem jöhetett olyan technológiai megoldás, amellyel nem lehetett volna tartani a megcélzott végfelhasználói árat. A megvalósításhoz újra kellett gondolni, és teljesen új alapokra kellett helyezni a VR-konfigurációk létrehozásának alapelveit.
Azért az árért, amely nem haladja meg egy átlagos tervezőszoftver költségeit, a vásárló egy komplex VR-hardver újdonságot vehet birtokba, szenzorokkal, 3D szemüveggel, hat szabadságfokú beviteli eszközzel, minden egyéb kiegészítő elemmel – és hozzá ingyen megkapja azokat a szoftvereket, amelyek közül már csupán a szabadkézi formázás is lefed, mégpedig egyedülálló szinten, egy hatalmas alkalmazási területet. És mindezek mellett, elérhetővé tettük a cég honlapján azt az SDK (Software Development Kit) csomagot, amelynek segítségével gyakorlatilag bármilyen felhasználói területre néhány függvényutasítással lehet alkalmazásokat készíteni a Leonar3Dóra.
2. Egyszerű installálás
"Az élet természetes közege a tér"
Egy VR-eszköz valódi birtokba vétele az installálással kezdődik. A Leonar3Do esetében ezt mindössze öt főbb lépésben meg lehet tenni:
- DVD telepítése
- Szenzorok rögzítése a monitor tetején
- Kábelek csatlakoztatása
- A rendszerszoftver futtatása
- Szenzorok kalibrálása
3. Könnyű és intuitív használat
"Többre vagy képes, mint gondolnád"
A Leonar3Do legfontosabb hardverelemei: a hat szabadságfokú, térbeli beviteli eszköz (madár), a 3D szemüveg és a monitor tetejére elhelyezhető szenzorok. A hat szabadságfok a gyakorlatban azt jelenti, hogy a madárral nem csupán megfogni tudom a virtuális tárgyakat és arrébb helyezni, hanem el is tudom forgatni őket, sőt a két műveletet együtt, egyszerre is elvégezhetem. A speciális 3D szemüveg fejpozíció-követéssel lehetővé teszi, hogy a monitor síkjában megjelenő sztereo képet térbeli valóságként érzékeljük. A szenzorok folyamatosan nyomon követik mind a madár, mind a szemüveg pozícióját. Az alkalmazások állítják elő és kezelik a létrehozott virtuális valóságot, s jelenítik meg a térben. A felhasználó, akár egy 10-12 éves gyerek is megteremtheti a monitor előtti térben a maga virtuális világát. Térben rajzolhat, gyurmázhat, mintázhat, korongozhat, játékokat készíthet magának, bekészletezett alapformákból építkezhet, és még rengeteg mindent megtehet, amiről korábban talán csak álmodhatott egy-egy sci-fi láttán.
4. Valódi interaktív munkakörnyezet
"Kézzelfogható haszon"
Ahhoz, hogy többet adjunk a puszta álmélkodásnál, vagyis ne csupán megjeleníteni tudjunk térben, hanem képesek legyünk valódi kapcsolatot teremteni a virtuális valósággal, el kell érnünk, hogy a megjelenített virtuális objektumok valódi tárgyakként viselkedjenek a szemünk előtt. Nem elég csupán a térbeli megjelenítés, szükség van egy térbeli beviteli eszközre is. De nem ugyanúgy, mint a síkban az egérre, mert nagyon fontos, hogy ugyanott és ugyanúgy tudjunk bánni a virtuális térben a virtuális tárgyakkal, mint ahogyan tesszük azt a valóságos térben a valóságos tárgyakkal. Ha ez megvan, ha interakcióba kerültünk a teremtett világunkkal, akkor bármelyik szakmában percek alatt tudunk vázlatokat készíteni, kísérletezni formákkal és elképzelésekkel, ezeket konferenciákon, előadásokon is meg tudjuk mutatni kollégáknak, vitapartnereknek, megrendelőknek, pácienseknek, bárkinek, és olyan előnyre teszünk szert, amilyenről korábban álmodni sem lehetett.
5. Felhasználóbarát ergonómia
"Bundakesztyűben nem lehet operálni."
Ha rákeresünk az interneten a „virtuális valóság” kifejezésre, azt láthatjuk, hogy léteznek VR-berendezések, amelyek bár megfelelőek bizonyos speciális felhasználásokra, egy általános célú VR -berendezéshez azonban alapjaiban más ergonómiai követelmények is társulnak. Egyszerűen nem megengedhető, hogy mindennapi használatban űrbeli akrobaták módjára, mindenféle sisakokban, drótok és csövek kötelékében, ruhánkon, kesztyűnkön izzókkal, LED-ekkel felszerelkezve, komplikált mechanikai eszközök működtetésével próbáljunk virtuális valóságot teremteni. A számtalan felhasználási területre szánt Leonar3Do ergonómiáját úgy kellett kialakítani, hogy férfi és nő, gyerek és felnőtt, tanár és diák, iparművész, mérnök vagy játékos könnyedén és otthonosan kezelhesse. Elég csupán felvenni a szemüveget, kézbe kapni a madarat és már dolgozhatunk is a virtuális objektumunkon, valós időben, ott ahol látjuk.
6. Asztali méret
"Csak a képzelet szab határt"
Amit az asztalodon el kell helyeznünk, hogy a Leonar3Dóval birtokba vehessük a virtuális valóság előnyeit: egy tenyérnyi központi egység és néhány kábel a hozzájuk tartozó csatlakozókkal. Ezen kívül még annyi helyre van szükségünk, hogy a szemüveget és a madarat le tudjuk tenni, amikor nem használjuk őket. Ez minden.
7. Egyszerű váltás a 3D és 2D üzemmód között
"2D-barát 3D"
Nem kell átépítenünk, feláldoznunk a számítógépünket ahhoz, hogy hozzájussunk egy VR-munkakörnyezethez. A Leonar3Do kiegészíti és nem átalakítja a hagyományos PC-konfigurációkat. Tervezünk valamit, formálgatjuk, mondjuk egy animációs film szereplőit, felvázoljuk egy műtét mozzanatait stb. – egy kattintás, és ott vagyunk a jegyzeteinknél, a forgatókönyvünknél, az előadásunk kéziratánál stb., és folytatjuk a munkánkat a hagyományos síkbeli körülmények között az egérrel, pillanatnyi igényeink szerint. A Leonar3Do nem a 2D világgal szemben, hanem mellette, azt kiegészítve kínálja fel a virtuális valóság előnyeit.
Ezt a csodálatos világraszóló találmányt megtekinthetik, kipróbálhatják a KONKOORD Kft.-nél Győrben, Sopronban vagy Veszprémben.
Az INVENTO kiállításon is láthattuk, sőt kipróbálhattuk a Leonar3Do-t.
Forrás: http://leonar3do.com / http://www.konkoord.hu/
INVENTO fotók: Apsitos István