RSS feliratkozáshoz kattintson ide!
Hagyomány és megújulás Óvárosban projekt ünnepélyes befejezése
Pályázati forrásokból újult meg Tatabánya legnagyobb kulturális hagyománnyal, és a bányászathoz kötődő építészeti örökséggel rendelkező városnegyede, de megerősödtek a helyi közösségek is. Vasárnap látványos műsorokkal, koncertekkel és lézershow-val adták át a Május 1. parkot.
Az 1,3 milliárdos Hagyomány és megújulás Óvárosban elnevezésű, a városrész funkcióbővítő rehabilitációja és közösségeket erősítő projekt több elemből tevődött össze: az átadási ceremónia is több szakaszban zajlott. A Május 1. parkban a nyár elején fafaragó táborban készültek el a bányász tradícióknak emléket állító padok, a bányászathoz kötődő egy-egy szimbólum bemutatásával: elsőként ezeket az emlékhelyeket járta körbe a civil szerveztek, az óvárosi alkotó csoportok és a fafaragók társaságában Schmidt Csaba polgármester és Bencsik János országgyűlési képviselő.
A bányászmúltat felidéző hatalmas transzparensek és padok mellett a Rozmaringos Bányász Egylet tagjai énekeltek egy-egy bányászdalt. A parkban a kisebbek és nagyobbak közben élvezték a gyerekműsorokat, elfoglalták a hatalmas, a függőaknák tornyára emlékeztető mászó falat és játszóteret, élvezték az Egérparádé című vásári komédiát, mások beneveztek az óriás társasjátékba, és megtekinthették a Grafikai Műhely, valamint az Óvárosi Fotóműhely tagjainak alkotásaiból készült kiállítást.
Az átadó ünnepség hivatalos része a hajdani tatabányai községháza, a későbbi posta újjászületett épületében kezdődött: Czunyiné dr. Bertalan Judit államtitkár elmondta: egykori tatabányai gimnazistaként nagy öröm és élmény számára, hogy a Tatabánya milyen látványos fejlődésen ment keresztül: külön kiemelte a szimbolikus jelentőségű Óvárost, amelyhez a bányásztelepülés, a későbbi megyeszékhely születése köthető. Kiemelte: a megújult községháza nem csak a közösség háza lesz, hanem itt kapott helyet Gazdaságfejlesztő Szervezet, amely méltó helyszíne lesz majd az üzleti tárgyalásokhoz.
Bencsik János nyilatkozik a városi TV-nek
Bencsik János országgyűlési képviselő azt emelte ki, hogy a megújulása környezet, épületek, a zöld terület, a bányász stációk kialakítása a helyi közösségeket is megmozgatta, erősítette a kötődéseket. Schmidt Csaba polgármester a pályázati támogatás előzményeit említve elmondta: Tatabánya úgy jutott az 1,3 milliárdos forráshoz, hogy vállalta: három hónap alatt előkészíti a projektet és nyár közepéig befejezik a munkálatokat. Azért Óvárosra esett a választás, mert Tatabánya itt született meg, több patinás intézmény is található a városrészben, amelyek közül a strand és a Népház már megújult, most a községháza és a Május 1. park született újjá, korszerű létesítményekkel, új funkciókkal gazdagodott. Végül hozzátette: még nincs vége a fejlesztéseknek. A megyei kormánymegbízott, dr. Kancz Csaba a városrész megújítása kapcsán azokat a szellemi tartalmakat hangsúlyozta amelyek révén Tatabánya olyan modern várossá lett, amelyet erősödő gazdasága, ipari parkja révén Győrrel és Székesfehérvárral együtt említik.
A megújult park látványos elemekkel gazdagodott: a 12 méter átmérőjű, háromszintes szökőkút állapotának megőrzése is közös felelősségünk, hogy a díszkút hosszú időn át a park éke lehessen.
A parkavató záróprogramja: a Lézershow
A szökőkúthoz hasonló népszerűségnek örvendett már a nyitó napon a vadonatúj játszótér, amit elsősorban a nagyobb gyerekek használhatnak. Azonban a nyolc éven felüli gyermekek esetén is javasolt a szülői felügyelet.
A megújult Május 1. park a nyári szezonban 5:00 – 23:00 között tart nyitva, míg télen 6:00 és 21:00 között várja a kikapcsolódásra vágyó tatabányaiakat.
Forrás: Kemma.hu/Tatabanya.hu
Fotók: Kemma.hu/Tatabanya.hu/TatabanyaAnzix.hu